Հունվարի 11-ին ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի հերթական նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է Կառավարության հեղինակած ««ՀՀ դատական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքում փոփոխություններ եւ լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը՝ կից փաթեթով:
Հիմնական զեկուցող ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Երանուհի Թումանյանցը նշել է, որ նախատեսվում է Վճռաբեկ դատարանի քաղաքացիական եւ վարչական պալատի վերացումով ստեղծել երկու ինքնուրույն, առանձին մասնագիտացումներ ունեցող քաղաքացիական եւ վարչական պալատներ, կարգավորել դրանց կազմավորման եւ բնականոն գործունեության ապահովման հետ կապված հարցերը: Նախատեսվում է նաեւ ներդնել դատավորների թեկնածուների եւ առաջխաղացման ենթակա թեկնածուների ցուցակների համալրման ճկուն մեխանիզմներ՝ առանց ժամկետների եւ համալրման ենթակա քանակի սահմանափակման:
Օրենսդրական փաթեթի ընդունմամբ կապահովվի Վճռաբեկ դատարանում վարչական գործերի քննության իրականացումը մասնագիտացված վարչական պալատի միջոցով, ինչպես նաեւ հնարավորություն կտրվի Բարձրագույն դատական խորհրդին առավել ճկուն մեխանիզմներով ապահովել դատավորների թեկնածուների առաջխաղացման ենթակա թեկնածուների ցուցակների համալրումը:
Փոխնախարարը նշել է, որ Ազգային ժողովի աշխատակազմի փորձագիտական եւ վերլուծական վարչության կողմից եղել են բովանդակային ու տեխնիկական բնույթի առաջարկներ, որոնք ընդունվել են հեղինակի կողմից:
Առաջարկներով լրամշակված օրենսդրական փաթեթը ստացել է հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը:
Մինչեւ երկու ամիս ժամկետով հետաձգվել է ԱԺ պատգամավորներ Արթուր Դավթյանի եւ Վլադիմիր Վարդանյանի հեղինակած ««ՀՀ դատական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին», ««Պաշտոնատար անձանց գործունեության ապահովման, սպասարկման եւ սոցիալական երաշխիքների մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ ««Պետական կենսաթոշակների մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենսդրական փաթեթի քննարկումը:

11 января на очередном заседании Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам обсужден в первом чтении подготовленный правительством проект o внесении изменений и дополнения в Судебный кодекс РА с прилагаемым пакетом .
Основной докладчик, заместитель министра юстиции РА Е.Туманянц отметила, что путем упразднения Гражданско-административной палаты Кассационного суда намечается создать две самостоятельные палаты – гражданскую и административную, с отдельными специализациями, урегулировать вопросы по их формированию и нормальной работе. Также планируется ввести гибкие механизмы восполнения списков кандидатов в судьи и выдвигаемых кандидатов без ограничения сроков и количества подлежащих восполнению кандидатов.
Принятие законодательного пакета обеспечит администрирование административных дел в Кассационном суде через специализированную Административную палату, а также даст возможность Высшему судебному совету пополнять списки кандидатов на продвижение в судьи посредством более гибких механизмов.
Заместитель министра отметила, что со стороны Экспертно-аналитического управления Аппарата НС поступили существенные и технические предложения, которые были приняты автором.
Доработанный пакет проектов получил положительное заключение комиссии.
Отложено сроком до двух месяцев обсуждение пакета о внесении поправок в Судебный кодекс РА, в законы “Об обеспечении деятельности, услуг и социальных гарантий должностных лиц”, “О государственных пенсиях”.